Zavallı Gebze

Farkında mısınız? Her zaman ekmeğe ilk zam Gebze'de yapılır.
Geçmiş zamlara bakın hep Gebze hep Gebze, sadece bu sene tüm Kocaeli ile birlikte yapıldı. Türkiye'nin en pahalı İlçesi, gıdadan giyime her şeyde böyle.
Gebze acaip bir yerdir.
Sahipsizdir Gebze.
Gebzelilik bilinçi yoktur, oluşturamazsınız. 750 tane yöresel derneğin olduğu yerde zordur.
Düşünsenize Gebze'de Gebzeliler derneğine ihtiyac duyulmuş.
Ak Parti kurulmuş Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze Cumhuriyet Meydanında "Gebzeyi İl yapmayacağız" diyor, Alan alkışlıyor. Hani demişler ya "İnönü Asker kacağıdır" alandakiler yuh çekmiş aynı hesap. Gebze'li Sabri Kırcalı aday "Sabri Kırcalı Gebzeli değil Bulgaristan Kırcalıdan" diye aleyhte propaganda yapıyorlar, adam halbuki Kırcalı köyünden. Şimdi Körfez'e bağlı.
Gebze o kadar önemli bir yerki, Gebze'de yaşayanlar bunun farkında değiller bu değeri bilmiyorlar ve yaşamıyorlar.
Gebze Türkiye'de ve belkide dünyada 3 vergi dairesi olan tek İlçe.
Bu gelir ile il olsa Gebze cennet olur. Hemde yatırım cenneti. 
Gebze'nin il olmamasının tek suclusu kendinin Gebzeli olduğunu söyleyen politikacılardır.
Alaattin Kurt ve Bülent Atasayan "Allah rahmet eylesin ikisininde hizmetlerinden dolayı minnettarız, Gebze'ye en çok hizmet etmiş vekillerdir, Allah razı olsun" ama ikiside Gebzeyi İl yapma güçüne sahiptiler.
Yine Allah Rahmet etsin Ahmet Arıkan ve Halil Çalık Düzce ve Yalova il oluken Gebze'nin "G" sini gündeme getirmediler.
Ya 2 dönem Ak Parti Milletvekilliği yapan Eyüp Ayar'a ne demeli? Patır patır il sayısı 81 e çıkarken ne yaptı.
Evet Gebze'de hangi partiden olursa olsun İzmit'in uydusuna girmeyen bir yerlere gelemiyor. Her şey il başkanlarının iki dudağı arasında olunca bizimkilerde Gebze'yi bırakıp ilin uydusu oluyorlar.
Demirel'in, Çiller'in, Özal'ın daha niçelerinin il vaadinin tanığıdır Cumhuriyet Meydanı. Ama Ankara'ya gidilince hiç kimse "Efendim siz Gebze Cumhuriyet Meydanı'nda söz verdiniz biz nasıl bu milletin içine çıkarız" diyememiştir.
İl ile ilgili çok ciddi bir çalışmayı iki ayrı kutup olan Ahmet Penbegüllü ile İbrahim Başaran yapmışlardı. Ahmet Penbegüllü politik, İbrahim Başaran'da GTO olarak ekonomik boyutlarını karşılayarak çok ciddi bir "82 plaka" kampanyası yürütmüşlerdi.
Ama istenen sonuç alınamadı içimizdeki irlandalılar iş başı yaptılar.
Zaten İzmit'in ve Ankara'nın Kurt politikacıları Gebze'nin sahipsizliğini ve Gebzelilik bilincinin olmadığını çok iyi biliyorlar ve böyle çalışmaları çok rahat bertaraf ediyorlar.
Şöyle bir Belediye başkanlarını inceleyin. "şeyi Eskihisara inmemiş" insanlar hemen Belediye başkanı seçiliyor. M. Emin Akın, Ahmet Penbegüllü, Adnan Köşker kaç senelik Gebzeli idiler en eskisi 3 senedir Gebze'de idi. İbrahim Pehlivan hiç Gebze'ye gelmedi bile. Şimdi 50 yıllık bir Gebzeli sayılır Başkan Zinnur.
İşte bu Gebze'nin sahipsizliğinin, Gebzelilik bilinçsizliğinin en büyük göstergesi.
Anadolunun her il ve ilçelerinde sözü dinlenir ileri gelenleri vardır. Kavgalıları barıştırır, Borçluları Uzlaştırır, Kızları istemeye gider sağcısı solcusu saygı duyar, ama Gebze'de bu yok.
Eskisini bilemiyorum son rahmetli Mustafa Başaran biraz böyleymiş ama Göceoğulları, Ayvacılar ve Başaran'lar böyle bir misyon üstlenememişler. Gebze saldım çayıra Mevlam kayıra karma karış gecekondu karmaşasında büyümüş. Düzgün yerleşimden çok yerlerini korumaya çalışmışlar. Beylikbağı, Arapçeşme, Çakal Deresi o sırada hep gasp edilmiş.
Köylerde bana soruyorlar Emin Polat'ından, Mustafa Başaran'a kadar.
Şimdi bakıyorum Ömer Faruk Başaran Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı, Mehmet Başaran Ak Parti Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyesi.
Yahu sizin üst akıl dediğim danışılan olmanız gerekmezmiydi? Siz kendinizi partiler üstü Gebze'nin eşrafı olarak niye görmüyorsunuz. CHP'lisi AK Partili'si size saygı göstersin danışsın. Gebze'nin cansuyu konularında çıkın kamuoyu oluşturun bir yerleri hareketlendirin.
Ama Gebze'nin dışında oturunca olmuyor işte, kendi değerlerinizi farkedemiyorsunuz, Gebze ile dertlenmek yerine Gebze dışında oturmak terçihler olmuş. Şimdi birileri yine bana sallayacak, hop oturup hop kalkacak.
Tabiki her makam değerlidir hepsine saygımız var. Kişinin hatırı yoksa bile makamın var demişler. Ben tarafsız ombudsmanlık gibi bir şeyden bahsediyorum.
Gebze ne derdi biter ne zevki. Yaz yaz bitmez şimdilik bu kadar, bakalım vilayet konağını biz görebilecekmiyiz.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.