Gebze’de Online İMAR YÖNETİM SİSTEMİ Başladı 

Gebze’de Online İMAR YÖNETİM SİSTEMİ Başladı 

Kocaeli’de Bir İlk!

Gebze’de Online İMAR YÖNETİM SİSTEMİ Başladı 

Online belediyecilik hizmetlerine her geçen gün bir yenisini ekleyen Gebze Belediyesi’nde “İmar Yönetim Sistemi” www.eimar.gebze.bel.tr adresinde yapı sahibi vatandaşların ve proje müelliflerinin kullanımına sunuldu

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün talimatları doğrultusunda e-belediyecilik (online belediyecilik) çalışmalarına hız verildiği Gebze Belediyesi’nde yeni hizmetler vatandaşın kullanımına sunulmaya devam ediyor. Gebze Belediyesi’nin resmi internet sitesi gebze.bel.tr adresindeki  e-belediye sekmesinde sunulan hizmetlerle vatandaşlar işlemlerini belediyeye gelmeden gerçekleştirmeye devam ediyor. Lansmanı Ramazan Bayramı sonrası yapılacak olan “imar yönetim sistemi”  ile Kocaeli’de bir ilki gerçekleştiren Gebze Belediyesi zaman kaybı ve kağıt-kırtasiye israfını engelleyecek ayrıca tüm işlemler tek bir uygulamayla yönetilebilecek. 

VATANDAŞA BÜYÜK KOLAYLIK 

Gebze’de ya da farklı şehirlerde bulunan yapı sahipleri ve müellifler bu sistem üzerinden çalışabilecektir. Şeffaf bir şekilde işleyen sistemde; talep ve personel işleyişi anlık olarak takip edilebilmektedir. Süreç kontrollerinin kısa sürede sistem üzerinden yapılabildiği İmar Yönetim Sistemi ile tarama, arşivleme, çıktı gibi maliyetlerin azaltılmasına olanak da sağlanmaktadır. Evrakların defa etle elden ibra edilmesinin önüne geçilen İmar Yönetim Sistemi ile yapı sahibi, vatandaşların ve proje müelliflerinin de belediye gelmeden işlemlerini yapabilmelerine imkan sağlarken zamandan da tasarruf edilmiş olmaktadır.   

ONLİNE RAYİÇ SİSTEMİ 

Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Gebze Belediyesinin yeni proaktif hizmeti “e-moloz” ile vatandaşlar moloz hattını arayarak ya da online başvuru ekranından molozların alınma talebini Gebze Belediyesine iletebiliyor. İletilen taleplere istinaden moloz atığının Gebze Belediyesi ekiplerince alınması sağlanmaktadır. Bu sayede vatandaşlar belediyeye gelmeden işlemlerini online olarak yapabilecek.  Ülkemizde bir ilki gerçekleştiren Gebze Belediyesi, Tapu Kadastro Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirdiği online rayiç servisi ile vatandaşların Gebze Belediyesi’ne gelmeden işlemlerini yapmasına olanak sağladı. Şu ana kadar 16 bin vatandaş bu sayede işlemlerini daha hızlı ve kısa sürede yapabildi. Gebze Belediyesinin bu hizmeti TBMM’de kanunlaşarak tüm belediyeler tarafından uygulanması zorunlu hale getirilmiştir.

E EKSPER HİZMETİ 

Gebze Belediyesi’nin Borç Sorgulama ve Ödeme Ekranı hizmetiyle vergi, harç, hizmet vb. ücretler de online olarak ödenebilmekte ve borç sorgusu yapılabilmektedir. Çözüm masası hizmetiyle vatandaşlar istek, şikayet , talep, ihbar ,proje bildirimi, teşekkür ve bilgi talebinde bulunabilmektedir.  7/24 aktif olan çağrı merkezi ile Gebze Belediyesini arayarak, Gebze Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından, Whatshapp ya da Telegram ihbar hatları gibi 17 başvuru kanalından taleplerini belediyeye iletebilmektedir. Gebze Belediyesi Çağrı merkezi yıllık ortalama 65.000 çağrı, karşılayarak vatandaşların taleplerine hızlı çözüm üretmektedir. E-eksper proaktif hizmeti ile vatandaşın başvurduğu konut kredilerine istinaden Gayri Menkul Değerleme Uzmanlarının incelemesi gereken dosyalara hızlı erişme imkanı sağlanmaktadır. Gayri Menkul Değerleme Uzmanlarının harç ödeme süresine bağlı olarak, ortalama 7 saat gibi bir sürede uzmanlar istenilen belgelere mobil telefonlardan bile erişebilmektedir.  

İŞYERİ RUHSAT BAŞVURU 

E-Asansör Tescil proaktif hizmeti ile Asansör firmaları asansör tescil belgelerini online işlem ile daha hızlı yapabilmektedir.  e-işyeri ruhsat  proaktif hizmeti ile vatandaşlar İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alma ya da güncelleme talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca vatandaşlara faaliyet konusu, yer uygunluğu hakkında danışma ve ön bilgilendirme hizmeti sunulmaktadır. Proaktif bu uygulama sayesinde işlem sahibi kişi ve kurum temsilcileri belediyeye belgelerini almak için belediyeye gelmektedir. 

ONLİNE RAYİÇ İŞLEMİ 

E-rayiç talep formu hizmetiyle vatandaşlar Emlak Beyan Bildirim Dökümü talebinde bulunabilmektedir. E-beyan bildirim formu ile vatandaşlar ayrı ayrı işyeri beyanı, mesken beyanı, arsa beyanı, arazi beyanı ilan ve reklam beyanı, çevre temizlik beyanı talebinde bulunabiliyor. Bu uygulamalardaki başvurular şahsen ya da vekaleten yapabilmektedir. Böylece başvuru sonucunda talep edilen belge e-imzalı olarak  başvuru sahibinin cep telefonuna ve mailine iletilebilmektedir. Bu uygulama ile yıllık ortalama 1600 vatandaşımız belediyeye gelmeden işlemlerini yapabilmektedir.

SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ 

Gönül Belediyeciliği ilkelerinin gereği olan sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında Gebze Belediyesi eğitim hizmetlerinin kayıt işlemlerini, veli bilgilendirmelerini ve eğitmenin takibinin yapıldığı çevrimiçi hizmetleri de (yaz okulları, atlı eğitim kayıtları) dijital platformda vatandaşlara sunmaya devam ediyor. Atlı Eğitim hizmeti ile vatandaşlar Gebze Belediyesi Atlı Eğitim Merkezlerinden online randevu alabilmektedir. Yıllık ortalama 5000 kayıt alarak hizmet verilmektedir.  

Sınavboard Promosyon Kodu uygulaması ile Gebze Belediyesi üniversiteye hazırlanan lise son sınıf yada mezunlara Sınavboard uygulamasında daha fazla sayıda soru için kullanacakları ücretsiz promosyon kodlarını sadece başvurmaları ile vermektedir.

107 BİN VATANDAŞ ONLİNE İŞLEM YAPTI 

Zamandan tasarrufun yanı sıra üyelik veya herhangi bir aplikasyon gerekmeden, gereksiz kırtasiye kalemlerini de ortadan kaldıran Gebze Belediyesi’nin Online İşlemleri sayesinde bugüne kadar 107 bin vatandaş belediyeye gelmeden işlemlerini tamamladı. 26 proaktif uygulamayla Gebzelilerin işlemlerini online ortamda kolaylaştırarak gerçekleştiren Gebze Belediyesi hizmetleri E –Devlet kapısında da sunulmaya devam etmektedir. 

Erkan Değirmenci


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner10

banner12