GEBZE'DE SIFIR ATIK ORMANI KURULUYOR

GEBZE'DE SIFIR ATIK ORMANI KURULUYOR

Çevre Ödüllü Gebze’ye

Sıfır Atık Ormanı Kurulacak 

Sıfır Atık çalışmalarıyla çevre ödüllü belediye unvanını kazanan Gebze Belediyesi tarafından elektronik atıkların geri dönüşümünden oluşturulacak kaynakla Sıfır Atık Ormanı kurulacak. 

İlçedeki sıfır atık çalışma, yatırım ve hizmetleriyle çevre ödüllü belediye unvanını kazanan Gebze Belediyesi yeni bir çalışmaya daha imza atıyor. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün öncülük ettiği Sıfır Atık çalışmaları kapsamında Kadıllı’da Sıfır Atık Ormanı kurulacak. Gebze Center’da düzenlenen projenin tanıtım toplantısına Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün yanı sıra Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ve proje paydaşları GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Center AVM Müdürü Tamer Yılmaz, Bilişim Vadisi Yetkilisi Berra Arık, Exitcom Recycling Genel Müdürü Murat Ilgar ve yetkililer katıldı.   

ARTIKLAR ORMANA DÖNÜŞECEK 

İlçede toplanacak değerli elektronik atıkların geri dönüşümünden oluşturulacak kaynakla kurulacak Sıfır Atık Ormanı hakkında açıklamalarda bulunan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Bugün burada, Gebze’mizde kuracağımız Sıfır Atık Ormanı için farkındalık oluşturmak amacıyla bir aradayız. İlçemizde topladığımız elektronik atıkların ağaca, ormana dönüşmesi için çalışma başlattık. Kadıllı’da 30 dönümlük bir araziyi Sıfır Atık Ormanı’na sizlerin ve değerli hemşerilerimizin desteğiyle dönüştüreceğiz inşallah. Toplanan atıkların geri dönüşümünden sağlanacak kaynakla bu ormanımızı en kısa sürede oluşturacağız. Sıfır atık kenti Gebze’mizde çalışmalarımıza destek veren tüm kurum, kuruluş ve paydaşlarımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Gebze Belediyesi olarak sıfır atık çalışmalarında iddialıyız. Türkiye’de sıfır atık belgesi olan 30 belediyeden birisiyiz. 

REKTÖR HOCA: BU GÜZEL PROJEYE PAYDAŞIZ 

Türkiye’de bu alanda ilk Gümüş Belge alan belediye unvanına hedeflerimiz doğrultusunda kavuşacağız” ifadelerini kullandı. GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Arslan ise açıklamasında, “Belediyemizin öncülük ettiği bu güzel projeye paydaşız. Atıkların değerlendirilmesi için bilimsel metodlar geliştirmek için bu projeye katkı sunacağız. GTÜ çevre mühendisliği bölümü başta olmak üzere bu projede yöntem, arge çalışması yapmakla bu projede yer alacağız. Çok mutluyuz. Gebze’mize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.  

GÜLER: PROJE İÇİN KUTLUYORUM 

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise yaptığı açıklamada, “Gebze Belediyemizin öncülük ettiği güzel bir çalışmaya imza atmak üzere bir araya geldik Gebze Center’da. Dünyamız her geçen gün elektronik ve pil atıklarıyla biraz daha kirleniyor. Bunların uzmanlar eliyle tekrar geri dönüştürülmesi lazım. Çevreci çalışmalara öncülük eden belediyemizi bu güzel çalışmadan ötürü kutluyorum. Tüm Gebzeli kardeşlerimize elektronik atıkların geri dönüşüme kazandırılması noktasında katkı ve destek sunmaya davet ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından protokol, atıklardan meydana getirilen sergiyi gezdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 12:13

Erkan Değirmenci


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner10