Bayramda yola çıkacaklar dikkat

KTYG Genel Başkanı İhsan Memiş "Türkiye de en fazla ölümlü trafik kazaları dini bayram günlerinde ,Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında meydana gelmektedir. Kurban Bayramı Temmuz ayı 20.sinde olması nedeniyle trafik kazaları riski çok daha fazladır. Yollarda hususi araç ve yolcu taşıma otobüsleri doluluk oranları diğer haftalara göre ortalama 3 kat artacaktır." dedi.

Bayramda yola çıkacaklar dikkat

Açıklamaya devam eden Memiş "

SÜRÜCÜLERDEN RİCAMIZ  Bu yaz sıcağında ve Kurban Bayramı öncesinde  Korona virüs tedbirlerinede uyarak trafik kazası sonucu mağdur olmamak için bu uyarılarımıza uyunuz.

1.Uzunyola gidecek ve dönecek  hususi veya ticari araç sürücüleri olarak öncelikle rahat elbise ve rahat ayakkabı giyiniz.  Genç ve tecrübesiz sürücülere uzun yolda direksiyon teslim etmeyiniz. Mümkün ise çift sürücü ile yola çıkınız .Yanınıza yeterli maske ve hijyen için kolonya alınız.

2-Yola çıkmadan önce iyi dinlenmiş olunuz, uykulu veya uyku saatinde direksiyona geçmeyiniz. Kendinize uyku borcunuz var ise bunu asla direksiyonda ödemeyiniz. ve sabah kahvaltınızı normal olarak  yapınız.

3-Her defasında emniyet kemeri takılı olsun, çocuklar ve yolcularında emniyet kemeri takmasını lütfen sağlayınız.   Mutlaka güvenli hız aralığında araç kullanınız. Hız limitlerini sakın aşmayınız.  

4-Mutlaka her 2 saatte bir en az 15 dakika dinleniniz.  Pandemi dolayısıyla mola yerlerinde yemek yerlerinde kapalı ve kalabalık yerlerden uzak durunuz. Tekrar aracınıza bindiğinizde ellerinizi kolonya ile siliniz.

5-Aracınıza fazlaca yükleme yapmayınız. Klimayı çok sert çalıştırmayınız. Mümkün ise 3 kişi ile bu mümkün değil ise en fazla 4 kişi olarak hususi aracınızla yolculuk yapınız.  Sürücü olarak yola odaklanınız. Cep tlf. Kapatınız veya yanınızda bulunan bir arkadaşınıza teslim ediniz.

6-Alkol ve diğer deprasyon ilaçları alarak sakın araç kullanmayınız. Mutlaka yola çıkmadan evvel hayati ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.

7-Sıcak hava dolayısı ile insanlar daha sabırsız  ve biran önce gidecekleri yere ulaşmak istediklerinden .Agresif sürücüler ile it dalaşı yapmayınız. Bunlara yol veriniz. Göz temasından da kaçınınız. Sakin olun ve sabırlı olunuz.

8-Gideceğiniz varış noktasına kadar mutlaka trafik ve hız kurallarına uyunuz. Size erken geldiniz diye kimse ödül vermez.

9-Bu pandemi sürecinde en son haberlere göre 249 motokurye trafik kazalarında ölmüştür. GETİR-VE PAKET SERVİSİ YAPAN firmalar lütfen bu gençleri ölüme itmeyiniz. Hız ve zaman limitini kaldırınız.Güvenlik donanımlarına önem veriniz.

10-Yolculuk  süresince kimse ile tokalaşmayınız ve sarılmayınız. Bu bir saygısızlık değil hepimizin sağlığı ve can güvenliğimiz içindir. Yine pandemi şartlarına uygun olarak mesafeli oturunuz."

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2021, 11:17

Ali İhsan ÜNER

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER