Üner sordu, Büyükgöz cevapladı: Gebze konuşuldu!

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adnan Üner’in Gebze’ye ilişkin sorduğu soruları cevaplandırdı.

Üner sordu, Büyükgöz cevapladı: Gebze konuşuldu!

Gebzelilerinde merak ettiği konuları açıklık getiren Büyükgöz, Gebze’nin sorunlarını ve yapılacak projeleri gazetemize detaylarıyla anlattı.

İşte merak edilen o sorular ve cevapları…

Kamyon Garajı ile ilgili süreç şu anda ne durumda?

Kamyon Garajına ilişkin bütün yetki sürecini bitirdik. Bu hafta sonunda ya da önümüzdeki hafta başında bu süreç bitmiş olacak. İtiraz dilekçeleri mahkeme başkanına ulaştı, yürütmeyi durdurmayı alan lokanta işletmecisi vatandaşta dosyasını geri çekti. Esnafta şuanda imza toplayarak, dava sürecinde bizim yanımızda taraf olma konusunda beyanlarını belirtmişlerdir. Oradaki esnafın hemen hemen tamamı oranın biran önce belediye tarafından teslim alınmasını talep eden dilekçeleri mahkemeye ulaştırmışlardır. Biz esnafı mağdur etme taraftarı değiliz. Esnaf ile geçici bir kira sözleşmesi yenilemesini yapacağız. Ondan sonra karşılıklı oturup konuşacağız ve bu durumu düzene sokacağız. Esnafın yatırmadığı son kirayı ise belediye olarak biz tahsis edeceğiz.

Kamyon Garajını kesmekeş ve belirsizliklerden kurtarıp pırıl pırl belediye vve esnaf el ele çalıştıracağız.

Seçim projeniz olan Kent Konseyi ne zaman kurulacak?

Kent Konseyini Temmuz sonu ya da Ağustos ayı içerisinde netleştireceğiz. Bina ile alakalı durumu netleştirdikten sonra Kent Konseyi ile ilgili çalışmalara başlayacağız. Önümüzdeki hafta teknik formda başlayacağız ve TMOMB bünyesindeki bütün odaları toplantıya çağıracağız. Sonra sosyal platformdaki STK’lar ile görüşeceğiz. Temmuz ayının 10’undan sonra seri bir şekilde STK toplantıları, halk meclisleri programlarına yoğunlaşacağız. Toplantı sonrası çıkan sonuçları sentez yapıp, karara dönüştüreceğiz. Ağustos ayında da yol haritamız netleşmiş olacak.

Köylerde imar uygulamaları ile ilgili inşaat izinleri konusunda sıkıntı var mı?

İmar uygulamalarına başladık. Şuanda merkez köy dediğimiz Pelitli Mahallesi, Balçık, Denizli’ye kadar olan Cuma Köy ve bu mahalleleri öncelikle başladık ve Allahlın izniyle bitireceğiz. İkinci etap olarak ikinci kuşak ve üçüncü kuşak köyleri ele alarak eleman takviyesiyle de güçlendirip, hızlı bir şekilde sürecin bitmesini sağlayacağız.

Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde bulunan yüksek gerilim hattı kaldırılacak mı?

Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde Orta gerilim hattı ve yüksek gerilim hattı var. Yüksek gerilim hattının kalkması söz konusu değil çünkü gerilim hattının kalkması çok yüksek maliyetli bir iş. Orta gerilim hattının bir kısmı ise kalktı geri kalan kısmı da kalkacak fakat yüksek gerilim hattının kalkacağı ile ilgili söylemlerin bir karşılığı yoktur.

Gebze Belediyesi Suriyeli vatandaşlara yardım yapıyor mu? MustafaPaşa Mahallesinde Suriyelilerin ruhsatsız olarak iş yeri açtığı ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

Gebze Belediyesinin kasasından Suriyeli vatandaşlara şimdiye kadar 1 TL bile yardım olmamıştır. Ruhsat konusunda ise biz iki şekilde denetim yapacağız. Hem yasal olup olmadığı konusu hem de tabelaların Türkçe olması konusunda çalışma yürüteceğiz. Şuanda bu konu ile ilgili arkadaşlar ön çalışmayı yapıyorlar. Yasal durumunu inceleyeceğiz eğer yasal olmayan durumlar varsa gerekli prosedürü uygulayacağız.

CHP’li eski meclis üyesi Neşe Çetiner Celep’in mahkemeye başvurarak, durdurma kararı istediği Mermerciler Fuar Alanı ile ilgili son durum nedir?

Bize gelen henüz netleşmiş bir karar yok. Şuan bu konu hukuk sürecinde bekliyor. Orman İdaresi’nden alınan izinlerle onaylanan bir plan var ortada. Bunlar okul, hastane, cami planıdır. Onlarında tamamının teşvik izinleri ve belgeleri alınarak konuldu. Bezinlik diyorsunuz o benzinlik orman alanında değil. Hastane Ormandan onaylı ve Meslek hastanesi. Süreyya Paşa hastanesi gibi orman içerisinde bir meslek hastanesi yapılacak. Okul alanıda Meslek Lisesi oda sanayiye alt yapı olarak inşaa edilecek. Neşe hanımın actığı dava ile ilgili elimize gelmiş bir karar yok.

İstanbul seçimlerinin olduğu gün güreş müsabakalarının yapılmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güreş programı aylar öncesinden belirleniyor. İstanbul seçimine denk gelmesi üzerine arkadaşlarımız ertelemek için çok uğraştılar fakat güreşçilerin başka programları vardı. Bu sene güreşçilerin katılımı diğer yıllara oranla, daha fazlaydı, 650 güreşçi katılım sağladı. Üst düzey 100 ün üzerinde güreşci vardı ve bunların program değiştirme şansı yoktu.Güreşçilerin randevularını eşleştirmek için çok uğraşıldı ama başarılı olunamadı. Bu nedenle tarihini erteleme veya iptal etme gibi bir durumumuz maalesef olmadı.

Barış Mahallesi’nde bulunan ve hemen hemen her gün kazaya sebebiyet veren tehlikeli yol ile ilgili bir çalışmanız var mı?

Önümüzdeki yıl bu yol ile ilgili bir çalışma yapacağız. Yapacağımız çalışma ile yol terminale kadar genişlemiş olacak. Tehlikeli durum ortadan kalkacak ve yol güvenlikli hale gelecek.

Ballıkayalardan geçeceği söylenen yol ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ballıkayalardan geçen yol güzergahında 10 grup çalı mahiyetinde maki vardır, ağaç yoktur. Son koordinasyon toplantısına göre anayol Adapazarı’na ulaşınca tahliye yollarını bağlayacaklar.

Gebze Olimpik Buz Pateni antrenmanlara kapalı mı?

Bu Buz Pateni bizim kontrolümüzde değil, Büyükşehir işletiyor. Mevsimlerden dolayı mı yoksa bakım, onarım çalışmalarından dolayı mı kapalı bilemiyorum.

Gebzespor ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Sporu seviyoruz. Sporun her çeşidine saygı duyururuz fakat Gebzespor’un her şeyiyle sorumluluğunu üstlenmek şuanda söz vereceğimiz bir olay değil. Amatör spora destekten kaçınmayacağız ama Gebzespor’un yükünün altından şuan için kalkamayız. O işi yapacak, elini taşın altına koyacak, dışardan sporseverlerin olması lazım. Her şeyi üstlenmek kurumsal olarak risk olur.

Emekli olanlara kıdem tazminatları veriliyor mu?

Emekli olanlara kıdem tazminatlarını peşin ödemeye öncelik veriyoruz. Benim için emek kutsaldır, şuanda kıdem tazminatı alacağı olanların ödemelerini yapıyoruz.

Hafriyat yapılan tarım alanlarındaki değerli toprakların korunması ile ilgili bir çalışma var mı?

Toprağın üzerinde 30-40 cm tarım toprağı bulunuyor. Eğer alan büyükse ya mal sahibi ya da Büyükşehir onu alarak, park ve bahçelerde kullanıyor. Her yerde aynı verimli toprakta bulunmuyor fakat verimli toprakları Büyükşehir park bahçelerin depolarına yığıyor ve gerekli durumlarda da kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 23:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersin 41
Ersin 41 - 3 hafta Önce

Abi her şey iyi güzel de şu belediye çalışanlar ile ilgili sormadınmı

Hayrettin başlan ad
Hayrettin başlan ad - 3 hafta Önce

Adnan köşkerden belediyeye verdigi zarardan dolayı hesap sorulacakmı dava açılacakmı belediye olarak . Yoksa yanınamı kalacak

Mecit kurt
Mecit kurt - 3 hafta Önce

Fatma hanım parkı çocuklara iade edilecek mi

Yusuf  can
Yusuf can - 3 hafta Önce

Abi kamyon otoparkında çalisan işçilerin durumu ne olacak neden bununla ilgili bir açiklama yapilmiyor

SIRADAKİ HABER