Gebze'nin Ayıbı

Başlık atarken çok sıkıldım çok düşündüm.

Gebzenin ne suçu var, bu Gebzelinin ayıbı dedim. Gebzelinin ne suçu var bu bu zamana kadar Gebze'de ki idarecilerin ayıbı dedim.

Gebze dışında hele hele ecnebi memleketlerinde, bu kadar çok hizmet etmiş ve faydası olmuş bir kişiyi baş tacı yaparlar. Geleçek nesiller onu ansın unutmasın diye onun adına büyük eserler yaparlar.

Ama onun Gebze'de mezarı bile kayıp.

Nasıl Kuvai Milliyeci Yahya Kaptan'ı yok saymışlar aynen onun gibi bu büyük Belediye başkanınıda yok saymışlar.

Evet

Kimden mi bahsediyorum.

Büyük belediye başkanı deyince sizin bile aklınıza gelmedi değilmi?

Hani yıllarca gittiğiniz Verem Savaş Dispanseri, Sağlık Ocakları, Sağlık Grup Başkanlığı, Kızılayın Binasının olduğu o büyük araziyi.

Hani Senelerce Gebze'nin yükünü çeken Sultan Orhan'da ki Devlet Hastanesi'nin yerini.

Hani Gebze'nin şehir içindeki aslına ve rahmetlinin vasiyetine uyulmadan kullanılan Fatma Hanım Çay Bahçesi'nin olduğu araziyi,

Dahasıda var.

Bunların tümünü Gebzelilere bağışlayan Gebzelilerin Esat Beyi.

MEZARI BİLE BELLİ DEĞİL.

Doktor Rıfat Bey ve Fatma Hanım'ın Almanyada eğitim almış Haritacı oğlu Ankara'dan rica minnet getirilip Gebze'ye belediye başkanı yapılan Esat Sayduk.

Tek parti dönemi, Cumhuriyetin kuruluşundaki en büyük eksik okumuş yazmış ve teknik eleman eksiği.

Gebze Eşrafı ve Partinin ileri gelenleri Ankaraya gidiyor ve orada görevli Esat beyi Gebze'ye belediye başkanı yapmak için temaslarda bulunuyorlar.

Ankara uygun görünce, Esat beyede kabul ettiriliyor ve Esat Sayduk 1939 ile 1945 yılları arasında Gebze Belediyem Başkanlığı yapıyor.

Babası Doktor olduğu için sağlık problemlerini yakından biliyor. Çoçuğu olmadığı için çoçukları çok seviyor ve tüm mirasını Sağlık ve Çocuklar için bağışlıyor.

Esat beyin sanata çok düşkün olduğu ve nasıl yandığı yandığı şaibeli olan Köşkünde çok değerli tabloların ve antikaların yandığı söylenir.

Esat beyin hayata küstüğü Köşk harabelerinde çoçukken oynadım. Orada Erimiş metaller bulur Gölçüönündeki Hurdacı Recep amcaya satardık.

Bu gün Esat beyin vasiyetinde kesinlikle gelir amaçlı kullanılmayacak şartı olmasına rağmen, Fatma Hanım Çoçuk Parkı, Fatma Hanım Cafeye çevrildi. Sağlık ocağının bahcesinede Çay bahcesi yapıldı. Sağlık ocağının oradaki Cafe kaç liraya kime kira edildi bilmem.

Dün Dualarla iyileşmesini beklediğimiz Atilla Atasayan kardeşimizin hastane ziyareti sonrası, Osman Yılmaz mezarlığını gezdim taradım, Gebze belediyesi Mezarlıklar müdürlüğünü aradım ve oradanda olumsuz cevap aldım ve 1970 önçesi kayıtlar olmadığı için eski mezar yerlerini tespit edemediklerini söylediler.

Bu ayıp bize yeter kim üstüne alırsa alsın.

Bu Vasiyet olayında Ahirette herhalde benim yakama yapışmaz.

Gebze Belediye Meclis üyelerine ve Gebze belediye başkanına Esat Sayduk'u unutturmayacak bir eser hazırlamak görevi düşer.

İkincisi Esat Beyin mezarının olduğu Mezarlığa yapılacak Mescide onun adının verilmesi elzemdir.

Öyle Esat Sayduk Veram Savaş Dispanseri, Mahalle arasında küçük bir Esat Sayduk parkı bu ayıbı örtmez.

İnterneti giriyorsun Googl amcanın bile haberi yok.

Esat Sayduk yazınca onlarca Zinnur Büyükgöz Esat Sayduk parkında çoçuklarla oynadı haberinden başka birşey çıkmıyor.

SAYGILAR,

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.