UNESCO: Türkiye’yi takdir ediyoruz

UNESCO, Suriyeli mültecilerin üçte birine ev sahipliği yapan Türkiye’nin gerçekleştirdiği mültecilerin kapsamlı eğitimine yönelik politikalarını takdir etti.

UNESCO: Türkiye’yi takdir ediyoruz

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) , Türkiye’nin kapsamlı eğitimlerine yönelik politikalarını takdir etti.

UNESCO tarafından hazırlanan “Göç ve Eğitim: Duvar değil, Köprüleri inşa eder” başlıklı raporda, Suriyeli mültecilerin üçte birine ev sahipliği yapan Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ün mültecilerin kapsamlı eğitimine yönelik politikalarının takdirle karşılandığı belirtildi.

Raporda, söz konusu ülkelerin herkesi kapsayan eğitim sistemini hayata geçirme hedefine ulaşmaları için uluslararası destek sağlanması çağrısı yapıldı. Türkiye'nin, ülkedeki Suriyelileri sosyal koruma sistemine entegre ettikten sonra 2020 yılına kadar tüm mültecileri ulusal eğitim sistemine dahil etmeyi hedeflediğine vurgu yapılan raporda, Türkiye ve diğer iki ülkenin ayrıca Suriyeli mültecilerin sahip oldukları diplomalarla iş bulmaları konusunda mümkün mertebe yardımcı olduğu ifade edildi.

Raporda, bölgesel çabalar sonucu geçen nisan ayına kadar Suriyeli mültecilerin eğitimi için 248 milyon doların temin edildiği ve bunun da ihtiyaç duyulan 873 milyon doların yüzde 28'ine denk geldiği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER